Jak vybrat tu správnou ptačí budku?

23.02.2023

Ptačích budek je v současné době na trhu mnoho, ale kdo se v nich má vyznat? Poradím vám, na co si dát pozor.

To máte budky z prkének, překližky, vydlabaného kmene, malé, velké, barevné, kytičkované, s puntíky, jednoduché, ale i obrovské ptačí hotely. Od dědy důchodce, z obchodního řetězce, z Číny, od truhláře a také záhadné DIY budky, které jsou spíš na parádu.

Poradím vám jedno. Budky jsou pro ptáky a měly by hlavně odpovídat jejich potřebám. A pozor, každý ptáček má jiné požadavky na svoje hnízdiště. Jiný tvar a jiné rozměry bude mít budka pro špačka, pro modřinku nebo pro rehka. A správný výrobce budek tohle musí znát a musí vám umět poradit.

Ale co by měly mít budky společné? Kvalitní materiál. Budka ze smrkových prken je relativně levná, ale dlouho nevydrží. Naproti tomu budka z kvalitní překližky je praktický nezničitelná. Odolá datlovi, dřevokazným houbám, hmyzu i zubu času.

A co to pověstné bidýlko, které se lidem tak líbí?

To opravdu ptáčci nepotřebují. Naopak mnohdy může spíš posloužit kočce, aby se lépe dostala do hnízda. Lidé ho tam často umísťují bezmyšlenkovitě. A možná spíš kvůli celkovému vzhledu budky.

A co je úplně nejdůležitější?

Budka musí být otevíratelná kvůli čištění. Většina budek na trhu tuto možnost nenabízí. Nevyčištěnou budku po čase obsadí paraziti a budka se pak stává pro ptáky nebezpečnou.

Ale pokud vám můžeme něco "nezištně" doporučit, mrkněte na naši nabídku.

Naše budky od Popika jsou na trhu asi rok a už dělají radost mnoha ptákům. Jsou z kvalitní překližky, nepotřebují oplechování vletového otvoru, mají správné rozměry a provedení. Nemusíte se bát, že uděláte chybu. Navíc si všechny naše výrobky sami vyrábíme a vymýšlíme k nim příběh. Nejsme tzv. přeprodejci, každý náš výrobek vzniká v naší malé dílničce pod našima rukama.

A proč je naše budka nejlepší?

Pokud si vyberete variantu skládačka, dostanete tzv. budku se zážitkem. Podle našeho legračního návodu si ji můžete sami sestavit. Přečíst si příběh o tom, proč je důležité pomáhat ptáčkům a zda to vůbec potřebují. A než ji půjdete pověsit, můžete si ještě zahrát naše ptáčkové pexeso. To vše totiž najdete v balení.

Zaujali jsme vás? Super, tak hurá na náš e-shop.

Váš Popiko